Ředitel Základní školy Louny, Školní 2426, příspěvková organizace vydává na základě zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších úprav, § 30 vnitřní řád školní družiny.
Vnitřní řád školského zařízení je vnitřní formou školy, která je dostatečně plastická pro případné další změny či doplňky. Je součástí organizačního řádu školy. Prokazatelné seznámení zákonných zástupců s tímto řádem provedou vychovatelky při zápisu účastníka do školní družiny.
Práva a povinnosti účastníků a zákonných zástupců
Na žáky a zákonné zástupce se vztahuje školní řád. Vnitřní řád školní družiny upravuje zejména práva a povinnosti žáků a zákonných zástupců vzhledem ke specifickým podmínkám zájmového vzdělávání.
Účastníci mají právo:
• Na zájmové vzdělávání a školské služby podle školského zákona dle podmínek školního vzdělávacího programu školní družiny.
• Účastnit se všech činností a aktivit, zajišťovaných školní družinou
• Na zajištění prostoru pro všestranný rozvoj osobnosti, sociální komunikaci, dostatek odpočinku a volného času a na dodržování základních psychohygienických podmínek.
• Na informace a poradenskou pomoc v záležitostech týkajících se výchovy a vzdělávání.
• Na ochranu před jakoukoli formou diskriminace, násilí a sociálně patologických jevů.
Zákonní zástupci mají právo:
• Na informace o chování žáka ve školní družině.
• Na informace o akcích pořádaných školní družinou.
• Podávat návrhy k práci školní družiny.
Účastníci jsou povinni:
• Řádně a včas navštěvovat školní družinu dle údajů, které jsou zaznamenány na písemné přihlášce do školní družiny.
• Dodržovat školní řád a vnitřní řád školní družiny, předpisy a pokyny školy k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni.
• Žáci jsou povinni řídit se pokyny vychovatelek a dalších oprávněných osob, které vykonávají dozor.
• Žáci jsou povinni dodržovat pravidla kulturního chování, nesmějí se dopouštět projevů rasismu a šikanování. Do školní družiny žáci nenosí cenné věci, větší obnosy peněz, předměty ohrožující mravní výchovu dětí, předměty nesouvisející s provozem ŠD.
• Škola neodpovídá za škodu způsobenou poškozením či ztrátou u cenných věcí, které byly do školy bezdůvodně přineseny. Zjistí-li žák ztrátu osobní věci, oznámí tuto skutečnost neprodleně vychovatelce. Zapomenuté a ztracené předměty v areálu školy odevzdá nálezce vychovatelce.
• Žáci si před odchodem domů uklidí své místo a hračky.
Zákonní zástupci žáků jsou povinni:
• Zajistit, aby žák docházel řádně do ŠD.
• Na vyzvání ŠD jsou zákonní zástupci povinni se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se chování jejich dítěte.
• Zákonní zástupci žáků jsou povinni informovat ŠD o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích dítěte nebo jiných závažných skutečnostech, dokládat důvody nepřítomnosti žáka.
• Řádně, úplně a pravdivě vyplnit zápisový lístek, včas ohlásit změny v údajích.
• Včas uhradit úplatu za pobyt účastníka ve školní družině.
• Vyzvedávat účastníka ze školní družiny ve stanovené době.
• Seznámit se s vnitřním řádem školní družiny a respektovat jej.
Pravidla vzájemných vztahů s pedagogickými pracovníky
Žák se ve školní družině chová slušně k dospělým i jiným žákům školy, dbá pokynů pedagogických a provozních pracovníků, dodržuje školní řád školy a odborných učeben. Chová se tak, aby neohrozil zdraví svoje, ani jiných osob. Zvláště hrubé slovní a úmyslné fyzické útoky žáka vůči vychovatelce ŠD či ostatním žákům se vždy považují za závažné porušení povinností stanovených tímto řádem.
Činnost a provoz ŠD
Školní družina (dále i ŠD) se ve své činnosti řídí zejména vyhláškou č. 74/2005 Sb. o zájmovém vzdělávání, v aktuálním znění (tj. vyhláškou č. 197/2016 Sb., s účinností dnem 1. 9. 2016).
Školní družina poskytuje výchovně vzdělávací činnost v době mimo vyučování, zejména v rámci volnočasových aktivit. Denní režim zahrnuje činnosti odpočinkové, rekreační, zájmové, sebeobslužné a přípravu na vyučování. Proces výchovy a vzdělávání ve školní družině není pokračováním školního vyučování a má své vlastní odlišnosti v metodách a formách práce s žáky.
Školní družina poskytuje zájmové vzdělávání žákům přihlášeným k pravidelné denní docházce.
Činnost družiny je určena především pro žáky 1. – 5. ročníku základní školy. Kapacita ŠD je 150 účastníků.
Provoz školní družiny je stanoven ve dnech školního vyučování.
Ranní ŠD od 6:00h do 7:35 hodin
• Do ranní ŠD přicházejí účastníci hlavním vchodem, kde budou vpuštěni do školy vrátným, v třídní šatně si odloží oblečení a přezuti dochází do prostor ŠD (pavilon MVD). Do ranní družiny přicházejí účastníci pouze do 7:15 hod. Po této době, již čekají před školou. V 7:30h odvádí vychovatelka účastníky do učebního pavilonu a se zvoněním odcházejí na výuku. Ranní družina probíhá ve spojeném oddělení, v případě naplnění oddělení (max. 30) je souběžně otevřeno druhé oddělení. Příchody účastníků eviduje vychovatelka v docházkovém sešitě a elektronicky na PC.
Odpolední ŠD od 11:35h do 17:00h
• V době hlavní činnosti, tj. od 11:35 h do 15:00 h jsou žáci rozděleni do samostatných učeben, určených pro provoz ŠD (jednotlivých oddělení), nebo využívají i další prostory školy (hernu, tělocvičnu, cvičnou kuchyňku, počítačovou učebnu, školní knihovnu, venkovní prostory).
V čase 11:35h – 13:00h je v ŠD prostor na hygienu, oběd a odpočinkovou činnost.
Hlavní zájmová činnost družiny probíhá od 13:00h do 15:00h (soutěže, vycházky společné tvoření)
Ředitel školy doporučuje, aby nebyla narušována činnost jednotlivých oddělení ŠD, stanovovat denní odchody žáků ze ŠD (po domluvě se zákonnými zástupci) např. v době po obědě do 13:00 hod. nebo v 15:00 hodin. Dále podle potřeby. Toto časové omezení umožní vychovatelkám připravovat strukturovanou činnost ŠD s dostatečnou časovou dotací a lepší organizací (často probíhají činnosti i mimo areál školní budovy).
• Provoz ŠD po 15:00 h je sloučen do více oddělení. Evidenci odchodů účastníků ze ŠD zaznamenává vychovatelka v docházkovém sešitě a elektronicky.
• Po dobu odpolední ŠD tj. 11:35h – 17:00h slouží k vyzvedávání účastníků pouze hlavní vchod školy. Účastníci po dobu pobytu v ŠD využívají k převlékání školní šatnu.
• Po skončení vyučování předává třídní učitelka žáky vychovatelce, přechody do školní jídelny a do dalších prostor školy (na družinové zájmové kroužky) zajišťují vychovatelky ŠD, žáci se v prostorách školy nepohybují samostatně bez dohledu.
ŠD pracuje podle svého zpracovaného Školního vzdělávacího programu školní družiny, který je součástí Školního vzdělávacího programu školy (vydaný pod čj. 299/2016).
Přihlašování, odhlašování a docházka do ŠD
• Přihlašování účastníků do ŠD probíhá první den nového školního roku a v průběhu školního roku formou zápisních lístků, do nichž rodiče vyplní základní informace o dítěti, odchody domů a
kontakty na zákonné zástupce dítěte, event. další osoby. Pokud má žák odejít v jiný čas, než je uvedený v zápisním lístku, popřípadě s jinou osobou nebo sám, pak o tom musí být pedagog informován písemně pomocí uvolňovacího lístku. V žádném případě nemůže pedagog uvolnit žáka na základě telefonického rozhovoru s rodičem.
• Odhlášení žáka ze školní družiny se provádí písemnou formou.
• Omluvu nepřítomnosti účastníka v ŠD, odchylky od pravidelné docházky nebo vyzvedávání jinou osobou, než je obvyklé (není uvedeno na zápisovém lístku), sdělí zákonný zástupce vychovatelce písemně.
• Příchod účastníka do ŠD je zaznamenávám elektronickou formou, odchod-jen pokud se údaj liší od zápisního lístku
Úplata za ŠD
• Zákonní zástupci účastníka, který navštěvuje ŠD, jsou povinni platit příspěvek na částečnou úhradu
neinvestičních nákladů školy.
Příspěvek činí 150,-Kč/měsíc za každého zapsaného účastníka. Příspěvek je splatný do posledního dne předcházejícího měsíce. Pokud není poplatek uhrazen ve stanoveném termínu, plátce zaplatí o 25 % více z dlužné částky.
Úplatu je možné platit bezhotovostně, nebo u vychovatelek ŠD
Penále je splatné do 15. dne běžného měsíce.
Pokud příspěvek zvýšený o penále nebude opakovaně uhrazen do termínu, může být účastník, na základě rozhodnutí ředitele školy, vyloučen ze ŠD.
• Úplata může být na základě písemné žádosti zákonného zástupce snížena nebo prominuta žákovi, pokud je společně posuzovanou osobou pro nárok na sociální příplatek,
který pobírá jeho zákonný zástupce (nutno doložit patřičnými doklady) a tuto skutečnost prokáže řediteli školy.
Vyzvedávání účastníků ze ŠD
• Při osobním vyzvedávání dítěte v prostorách ŠD, použije zákonný zástupce či jiná pověřená osoba zvonku u dveří ŠD a nevstupuje do prostor ŠD. Toto opatření stanovil ředitel školy z důvodu bezpečnosti žáků, hygieny provozu a ochrany majetku školy.
• V období protipandemických opatření je rodičům zakázán vstup do školy i ŠD (pouze v nejnutnějších případech se svolením ředitele). Dítě je vyzvedáváno prostřednictvím vrátného školy, který telefonicky kontaktuje příslušné oddělení školní družiny a vyrozumí vychovatelku, která osoba si pro dítě přišla.
• Ředitel školy stanovil postup pro vychovatelky v krajním případě, kdy si zákonní zástupci nevyzvednou dítě po ukončení provozní doby, tj. po 17:00 hod.:
a) nejdříve telefonicky informovat zákonného zástupce žáka či další osoby, které jsou uvedeny na zápisovém lístku ŠD,
pokud je tento pokus bezvýsledný:
b) informovat vedení školy,
c) kontaktovat pracovníka orgánu péče o dítě, požádat o pomoc i Policii ČR.
Vyloučení účastníka ze ŠD
Ředitel školy může rozhodnout o vyloučení účastníka ze ŠD, pokud žák nebo zákonný zástupce narušuje opakovaně řád a činnost školní družiny, ohrožuje zdraví a bezpečnost svoje, ale i ostatních účastníků, dlouhodobě svévolně nenavštěvuje ŠD. Rozhodnutí je předem nutné projednat se zástupcem dítěte, včetně zápisu.
Obědy a pitný režim
• Obědy ve školní jídelně (dále i ŠJ) se platí buď bezhotovostním platebním stykem, nebo hotově u
vedoucí ŠJ v posledním týdnu předcházejícího měsíce. Obědy se mohou odhlašovat do 7. 00 hod. ráno,
v den požadovaného oběda (osobně, či telefonicky na čísle 415 65 21 09).
• Nová úprava od 1. 9. 2008 – čipový systém pro vydávání obědů umožňuje žákovi (strávníkovi) provést
výběr ze dvou jídel. Během týdne se seznamují s nabídkou jídel na příští týden, pomocí terminálu si zajišťují objednávku obědů ve škole, nebo osobně z domova.
• Vychovatelka na základě písemného vyjádření zákonného zástupce pomáhá účastníkovi s čipováním obědů, u žáků 1. a 2. tříd, starší žáci si čipují obědy samostatně
• Zabezpečení pitného režimu je jedním z předpokladů péče o zdraví žáků. Tento pitný režim škola zajišťuje pomocí automatů v prostorách školy, ŠD zajišťuje pitný režim v odděleních, nebo žáci využívají vlastní pití z domova.
Podmínky zajištění BOZ a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství a násilí
• Účastníci se chovají při pobytu ve škole, školní družině i prostorech mimo školu tak, aby neohrozili zdraví a majetek svůj ani jiných osob. Každý úraz nebo vznik škody, ke kterému došlo v souvislosti s činností školy a školní družiny, hlásí bez zbytečného odkladu vyučujícímu, TU, vychovatelce nebo jinému zaměstnanci školy.
• Žák má právo na ochranu před jakoukoli formou diskriminace a násilí, má právo na vzdělání a na svobodu myšlení, projevu, shromažďování, náboženství, na odpočinek a dodržování základních psychohygienických podmínek, má právo být seznámen se všemi předpisy souvisejícími s jeho pobytem a činností ve škole a ve školní družině
• Vychovatelky školní družiny provádí prokazatelné poučení účastníků v prvním týdnu školního roku a dodatečné poučení účastníků, kteří se přihlásili jindy než při zápisu do ŠD. Opakovaně provádí poučení v průběhu školního roku. O poučení žáků provádí vychovatelky záznam do třídní knihy.
• Všichni zaměstnanci školy jsou při vzdělávání a během souvisejícího provozu školy povinni přihlížet k základním fyziologickým potřebám žáků a vytvářet podmínky pro jejich zdravý vývoj a pro předcházení vzniku rizikového chování, poskytovat žákům nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
• Pedagogičtí zaměstnanci dodržují předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Sledují zdravotní stav žáků a v případě náhlého onemocnění žáka informují o jeho stavu zákonného zástupce, popřípadě vedení školy. Nemocný žák může být odeslán k lékařskému vyšetření či ošetření jen v doprovodu dospělé osoby. Při úrazu poskytnou žákovi nebo jiné osobě první pomoc. Úraz ihned hlásí vedení školy a vyplní záznam do knihy úrazů, případně vyplní předepsané formuláře. Ošetření a vyplnění záznamů zajišťuje ten pracovník, který byl svědkem úrazu nebo který se o něm dověděl první.
• Účastníci se ve školní družině chovají slušně k dospělým i jiným žákům, dbají pokynů pedagogických a provozních pracovníků.
• Pro činnost školní družiny platí ustanovení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci (dále BOZ) dodržování řádu školy a odborných učeben, které ŠD navštěvuje, dodržují vnitřní řád ŠD. Chovají se tak, aby neohrozili zdraví svoje ani jiných osob.
• Účastníci zacházejí se školními a družinovými potřebami šetrně, udržují oddělení i ostatní školní prostory v čistotě a pořádku, chrání majetek před poškozením, v případě poškození danou věc adekvátně nahradí.
• Účastník odchází ze třídy a školní družiny jen s vědomím vychovatelky. Za žáka, který byl ve škole, ale do školní družiny se nedostavil, vychovatelka neodpovídá.
• Účastníci chrání své zdraví i zdraví spolužáků, žákům jsou zakázány všechny činnosti, které jsou zdraví škodlivé (např. kouření, pití alkoholických nápojů, užívání návykových a zdraví škodlivých látek).
• Zvláště hrubé slovní a úmyslné fyzické útoky žáka vůči pracovníkům školy nebo školského zařízení se vždy považují za závažné porušení povinností stanovených tímto řádem.
• Účastníci byli poučeni o správném chování a bezpečnosti během prázdnin, státních svátků a dnů ředitelského volna. Zápis o poučení je proveden v třídní knize.
• Účastníci zapsaní ve ŠD jsou povinni dodržovat zásady slušného chování;
– neubližovat spolužákům, zejména slabším a mladším, nezesměšňovat je
– nepoškozovat věci spolužáků
– nepoužívat neslušná slova a gesta
– zákaz kouření a užívání návykových a psychotropních látky
Za osobní hračky a jiné cenné předměty donesené a ztracené ŠD nezodpovídá.
Zákonný zástupce žáka má právo, v případě nejasností, nutnosti oznámení či projednání jiných důležitých skutečností, jednat s vedoucí vychovatelkou nebo ředitelem školy osobně nebo telefonicky na čísle:
415 65 23 10 (škola)
603 464 869 (školní družina)
emailem: simona.alincova@8zsln.cz
Pro vnitřní potřebu školní družiny je k dispozici mobilní telefon: 603 464 869.
Vnitřní řád ŠD je platný od září 2020
Simona Alinčová
vedoucí vychovatelka ŠD a ŠK
Mgr. Lukáš Valda
ředitel školy